Msze święte:

Niedziele i święta:

III niedziela mies. o godz. 14.00 w Kurhanie

parafialna:
wtorek i czwartek po mszy św. wieczornej
sobota 8.00-9.00

Losowe zdjęcia

Informacje:

Kurhan - świątynia w Karniowicach (koło Trzebini) jest budowlą niezwykłą - architektonicznie i nowatorsko. Jest to budowla w formie kopuły o konstrukcji żelbetonowej przykryta ziemią, na której rośnie zieleń(obecnie trwa modernizacja ziemi przykrywającej konstrukcje).

Na szczycie stoi krzyż metalowy (rurowy) spełniając jednocześnie funkcję częściowej wentylacji kurhanu. Wewnątrz kurhanu znajduje się kaplica. W centralnym jej miejscu ,na górnym poziomie, stoi ołtarz, w formie łodzi wspartej na dwóch rybach wykonanych z metalu. Całość ołtarza - mensa, podstawa pod Mszał oraz konstrukcja łodzi, a także kilkumetrowy krzyż przy ołtarzu - wykonane są z czarnego dębu, wydobytego z dna Wisły.

Nad ołtarzem w stropie kopuły umieszczone jest okno z kolorowym witrażem w formie gwiazdy, przez które oświetlany jest ołtarz i sam kurhan niezależnie od istniejącego oświetlenia elektrycznego.
Wokół, przy ścianach - na poziomie dolnym i górnym - znajdują się krypty dla pochówków skremowanych ciał zmarłych. Krypty w całym obiekcie mogą pomieścić docelowo 7210 urn z prochami zmarłych Na wszystkich wykorzystanych już kryptach są umieszczone jednakowe płytki metalowe z napisami o zmarłym, z półeczką na lampki olejowe.

Kurhan to dzieło życia księdza Stanisława Fijałka, któremu  pomogli mieszkańcy parafii: z Karniowic i Dulowej. Nie trzeba było brać kredytów na budowę, dużo fizycznej pracy społecznie wykonali parafianie, a wartość społecznie wykonanej pracy przez inżynierów - projektantów i konstruktorów jest bardzo znacząca w ogólnych kosztach budowy.
Poświęcenia kaplicy i kurhanu dokonał ks. bp. Jan Szkodoń, który w homilii powiedział: "Ołtarz ten mówi o ofierze Chrystusa, który na krzyżu złożył ofiarę za cały świat ..."
Śp. proboszcz Stanisław Fijałek - pomysłodawca i realizator budowy - o świątyni-kurhanie mówił, że spełnia 10 idei: historyczna, ekumeniczna, teologiczna, liturgiczna, etyczna, ekologiczna, ekonomiczna, społeczna, kulturotwórcza, ochronna (ewent. schron).
Kurhan ze świątynią wewnątrz nie był jeszcze nigdzie na świecie wybudowany.
"Zielone wzgórze" - kurhan w Karniowicach (znajdujący się obok tradycyjnego cmentarza) jest czymś nowym, nie spotykanym w Polsce i Europie, a może nawet na świecie. Powstał dzięki odwadze i podjętemu ryzyku przez Śp. księdza proboszcza Stanisława Fijałka, "Wielkiego Górala” z Kasinki Małej.
Jego również pomysłem i dziełem zrealizowanym jest oryginalny w architekturze (rzut "przesuniętego koła") i wyposażeniu wnętrza kościoła parafialnego w Karniowicach.

Kontakt:

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania, chcieli się z nami skontaktować prosimy o kontakt telefoniczny

Parafia MB Szkaplerznej w Karniowicach - 32/ 6138456

Parafie dekanatu

parafia Chrystusa Króla – Lgota
parafia św. Józefa Robotnika – Młoszowa
parafia MB Królowej Polski – Myślachowice
parafia Narodzenia NMP – Płoki
parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – Psary
parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Trzebinia
parafia Niepokalanego Serca NMP – Trzebinia-Siersza
parafia św. Apostołów Piotra i Pawła – Trzebinia
parafia św. Barbary – Trzebinia-Wodna

PARAFIA MB SZKAPLERZNEJ KARNIOWICE-DULOWA
ul. Łokietka 13a, 32 545 Karniowice

Bank Pekao S.A.

Our website is protected by DMC Firewall!